logo
M

Koupíme si ještě někdy nějaké nemovitosti?

Duben 2022

Podle ministerstva financí růst české ekonomiky v roce 2022 zpomalí na 1,2% a inflace dosáhne cca 12%…k tomu válka na Ukrajině + ceny energií a surovin. A co nemovitosti?

Koupíme si ještě někdy nemovitosti?

O zklidnění přehřátého trhu nemovitostí se snaží Česká národní banka (ČNB) pomocí vyšších úrokových sazeb a od 1.4. taky regulací poskytování hypoték 👀🥴

▶️▶️ žadatelé starší 36 let musí mít naspořeno minimálně 1/5 odhadované hodnoty nemovitosti

▶️▶️ výše poskytované hypotéky nesmí překročit 8,5násobek čistého ročního příjmu ▶️▶️ maximální měsíční splátka nesmí být vyšší než 45% čistého měsíčního příjmu.

A zopákneme si úvěrové ukazatele:

💣Ukazatel LTV (Loan to Value) představuje procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. ČNB doporučuje, aby od dubna 2022 tento ukazatel nepřesáhl u nových úvěrů 80 % (90 % u lidí ve věku do 36 let).

💣Ukazatel DTI (Debt to Income) je poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. ČNB nastavila tento ukazatel od dubna 2022 na 8,5 (u mladých do 36 let na 9,5).

💣Ukazatel DSTI (Debt Service to Income) je procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele o úvěr. ČNB stanovila od dubna 2022 tento ukazatel na 45 % (50 % pro mladé do 36 let)

Tahle regulace + růst sazeb budou mít zásadní vliv na poptávku po hypotékách, a tudíž i poptávku po bytech/domech ze strany těch, kteří si na bydlení musí půjčit. Počet transakcí na trhu se radikálně snižuje. Pokud jde o ceny, tak ty ale nejspíš moc dolů nezamíří, protože prodávající nejsou ochotni prodávat nemovitosti za nižší ceny. Nic je k tomu zatím nenutí. Já bych mohl povídat… 🤦‍♂️

A když už jsme u těch cen… Ceny domů a bytů v Česku se v loňském roce zvýšily nejvíce v celé EU, skoro o 26 %… O Španělsku byla řeč minule. A víte, že ceny nemovitostí rostly v Itálii meziročně jen o 4,2%? Z analýzy Hospodářských novin plyne, že nejzajímavějšími zeměmi k investici jsou Kypr a Finsko, pro Čechy Chorvatsko🍹🏄‍♂️🏖 Telefon znáte 😉☎️🤠

Je něco, co by vás zajímalo nebo s čím potřebujete poradit? Klidně zavolejte…

Oslovilo vás, co dělám, kdo jsem, jak ke své práci a zároveň koníčku přistupuji? Neváhejte mě kontaktovat. Rád se s vámi setkám. Výběr partnera ve světě nemovitostí je pouze na vás.

Kontaktujte mě!