logo
M

Lidé rekordně kupují byty

Září 2020

Zájem o hypotéky a nákup bytů byl v srpnu opět rekordní. Lidé se nebojí riskovat a nakupují byty jak zběsilí. Situaci jsem analyzoval ve svém novém článku.

Jan Roztočil prodej domu a bytu

Objemy poskytnutých hypotečních úvěrů dosáhly podle dat Fincentrum Hypoindex v srpnu 2020 opět velmi vysokých hodnot – 19,2 mld. Kč. To je sice o 8,7 % méně než v 7/2020, ale je to o skoro neuvěřitelných 29 % více než v 8/2019. Rok 2020 nejspíš skončí rekordním výsledkem v oblasti poskytnutých hypoték.

Banky poskytly v srpnu 6 868 hypoték za 19,173 miliard korun. Průměrná výše hypotéky v srpnu vzrostla na nové historické maximum. Oproti červenci se zvýšila o 46 396 Kč a dosáhla 2 791 673 Kč. Růst cen nemovitostí tedy stále nepolevuje.🔝

Průměrná úroková sazba v srpnu klesla o 0,04 procentních bodů na 2,11 % p.a. Klesá už pátý měsíc v řadě. Myslím si však, že sazby už moc dolů nepůjdou.

Jak je možné, že se lidé neobávají koupit nemovitost a vzít si hypotéku v době koronaviru? Proč se nebojí o své zaměstnání?

V pohnutých dobách je investice do vlastní nemovitosti vlastně tou největší jistotou. A navíc nezaměstnanost je velice nízká – kolem 3,8 %.

Otázkou zůstává, zda se tyto vysoké prodeje udrží až do konce roku. I kdyby byly měsíční prodeje nižší než dosud, bude tento rok pro hypoteční trh navzdory koronakrizi úspěšný. Takže se spíše ptejme, jaký bude rok 2021? O tom zas někdy příště.

Je něco, co by vás zajímalo nebo s čím potřebujete poradit? Klidně zavolejte…

Oslovilo vás, co dělám, kdo jsem, jak ke své práci a zároveň koníčku přistupuji? Neváhejte mě kontaktovat. Rád se s vámi setkám. Výběr partnera ve světě nemovitostí je pouze na vás.

Kontaktujte mě!