logo
M

Ceny nájmů a predikce jednoho realitního makléře

Prosinec 2022

Ceny bytů i hypoték jsou tam, kde jsou. Tak co zbývá? Nájmy. A jak jsou na tom ceny nájmů? Mrkněte.

Společnost Deloitte dlouhodobě sleduje ceny nájmů na realitních portálech a vypadá to následovně: na rozdíl od minulého kvartálu se ceny nájmů v Praze, krajských městech a ve Středočeském kraji ⬆️ o 4,6% na 272 Kč/m2. V Praze se ⬆️ o 7,1% na 360 Kč/m2, v Brně o 7,8% a 319 Kč/m2, ale třeba ve Zlíně ⬇️ o 3% na 258 Kč/m2. Je to alchymie. Nicméně faktem zůstává meziroční 📈o 23%. A ještě to povyleze 🧗‍♂️

Nájmy bytů v cihlových domech tvoří 62% ze všech nabídek nájmů bytů. Ceny v nich se zvýšily o 4,5% na 276 Kč/m2. Ceny nájmů bytů v panelových domech  ⬆️ o 3% na 236  Kč/m2. V nabídce nájmů bytů tvoří skoro 25%. Nejhůře jsou na tom ceny nájmů v developerských projektech. Ceny v nich  ⬆️ o 6,3% na 323 Kč/m2 a tyto byty jsou zastoupeny 13% ze všech nabídek nájmů.

Zajímavý pohled na tento trend nabízejí české realitní fondy. Výnosnost investice do těchto bytů se pohybuje kolem 8%. Nabídky domů s nájemními byty sice rostou, ale většina je finančně naprosto mimo. Zvyšuje se také počet nabídek bytů v developerských projektech, tyto se však řadí k těm nejdražším. Pro nemovitostní fondy jsou zajímavé rekonstruované starší objekty s nájemními byty.

A ještě pohled realitního makléře 🤠 Všichni upínají zraky k příštímu roku 😳 Všeobecný konsensus panuje někde u jeho poloviny… Jakmile budou úroky začínat číslem 4, bude se všem přeživším realitním makléřům dýchat líp 🥳

Je něco, co by vás zajímalo nebo s čím potřebujete poradit? Klidně zavolejte…

Oslovilo vás, co dělám, kdo jsem, jak ke své práci a zároveň koníčku přistupuji? Neváhejte mě kontaktovat. Rád se s vámi setkám. Výběr partnera ve světě nemovitostí je pouze na vás.

Kontaktujte mě!